Kadın girişimci oranı yüzde 9’a çıktı

Alanında ilk ve tek olan Türkiye’nin Kadın Girişimcisi Yarışması’nda 12. kez ‘Türkiye’nin Kadın Girişimcisi’, ‘Türkiye’nin Yöresinde Fark Yaratan Kadın Girişimcisi’, ‘Türkiye’nin Gelecek Vaat Eden Kadın Girişimcisi’, ‘Türkiye’nin Kadın Sosyal Girişimcisi’ ödülleri sahiplerini buldu.

12 YIL ÖNCE BAŞLADI

Bu sene 3000’e yakın adayın başvurduğu yarışmada redeer markasının yaratıcı Müşerref Sezen Saral Türkiye’nin Kadın Girişimcisi seçildi. Nebyan Doğal Girişimi ile Nazlı Uyanık Yıldız Türkiye’nin Yöresinde Fark Yaratan Kadın Girişimcisi oldu. RS Research kurucusu Rana Sanyal Türkiye’nin Gelecek Vaat Eden Kadın Girişimcisi seçildi. Hayata geçirdiği KızCode projesiyle Müjde Esin ise Türkiye’nin Kadın Sosyal Girişimcisi ödülünü kazandı. Garanti Bankası Genel Müdür Yardımcısı Cemal Onaran, “Yarışmada ilk sene 100 küsur aday vardı, bu sene 3.000 başvuru, toplamda ise 37 bin kadın adayımız oldu. Zaten Türkiye’de 110 bin kadın girişimci olduğunu düşünürsek, ekosistemin üçte biri bize geliyor demektir.

Bu nedenle yarışma bizim için de çok önemli, İspanyol ortağımız da o kadar beğendi ki bu modeli kendi ülkesinde bir benzeri için harekete geçti” dedi. Kadın girişimcilere yaklaşık 5 milyar TL finansman sağladıklarını dile getiren Cemal Onaran, “Bu sene Türkiye’de bir ilke imza atarak Uluslararası Finans Kurumu (IFC) ile kadın girişimcilere özel 75 milyon dolarlık sosyal bono ihracını gerçekleştirdik. Ödül alan kadınların iletişim çalışmalarına da destek oluyoruz. 2000’lerdeki yüzde 5 kadın girişimci oranı 2018’de ancak yüzde 9’a yükseldi” dedi.

MUCİT KADIN GİRİŞİMCİLER VAR

Bu yarışmaya daha önce katılan kadın girişimcilerden olduğunu belirten KAGİDER Başkanı Sanem Oktar, “Uzun yıllar ailem ne iş yaptığımı anlamadı bile! Ne zaman ki kendime bir spor araba aldım o zaman ikna oldular” dedi. Yarışmaya katılan sektörlerin farklılaştığını dile getiren Sanem Oktar, “Bu sene akademisyen kökenli mucit kadın girişimciler var, patentli ürün yapıyorlar. İkinci olarak sosyal bir sorunu çözen kadınlar var” diye konuştu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir